vrata2020

Připojení stínící techniky do systému chytré domácnosti může ušetřit i 30 procent nákladů za vytápění

Připojení stínící techniky do systému chytré domácnosti může ušetřit i 30 procent nákladů za vytápění

Zpět
Štítky:

Připojení sítnicí techniky do systému chytré domácnosti může ušetřit i 30 procent nákladů za vytápění

Komplexní systém chytré domácnosti dokáže svým uživatelům ušetřit až 30 procent nákladů. K tomuto číslu vedle zhruba sedmdesátiletá cesta od prvních dálkových ovladačů až po dnešní inteligentní systémy, které například díky propojení vytápění a stínicí techniky regulují náklady na vytápění podle venkovního počasí.

Vývoj chytrých domácností

 • Historie smart technologií sahá až do roku 1950, kdy si první chytrý dům postavil americký kutil Emil Mathias. Dům známý jako Push Button Manor (doslova „panství na tlačítko“) uměl mimo jiné na stisknutí tlačítka spustit žaluzie a zavřít okna.
 • Snahy o automatizaci našich domovů pokračovaly i v 80. letech, kdy dorazily první programovatelné termostaty a rovněž domácí počítače, roku 1984 se pak oficiálně objevil i pojem „smart house“.
 • První dům ovládaný přes kapesní počítač byl představen roku 1999 a jeho podání se příliš nelišilo od současných řešení. Disponoval chytrými zámky, ovladači osvětlení a vytápění, kamerovým bezpečnostním systémem, a dokonce i skenerem čárových kódů pro vytvoření nákupního seznamu.
 • Opravdový rozmach v oblasti automatizovaných a chytrých domů pak nastal po nástupu nového tisíciletí. V Evropě se mezi lety 2014 a 2017 počet smart domácností ztrojnásobil, před rokem byl pak jejich podíl v Česku 4 procenta.

Snaha o energetické úspory

 • Růst popularity tohoto řešení pozorujeme i ve společnosti LOMAX, a to především u mladé generace. Důvodem obliby není přitom obliba moderních technologií či touha po komfortu, ale především snaha o maximalizaci energetických úspor.
 • Uživatelé tuto otázku řeší zejména v zimě, která je kvůli chladnému počasí spojená s výdaji na vytápění. Pomoci v tomto směru mohou zejména předokenní rolety, které se mohou opřít o výborné tepelně-izolační vlastnosti.
 • Výrazně se to projevuje především v noci, kdy rolety přispívají k udržení tepla v interiéru a brání ochlazování z okolí. Domácnost proto není nutné tolik vytápět jako bez použití rolet. Celková úspora se dle našich výpočtů pohybuje okolo deseti procent. Především u větších objektů se tak může jednat o tisíce korun ročně.
IMG_9507ROLETY
IMG_9507ROLETY

Komplexní propojení ušetří 30 procent nákladů

 • Ještě vyšších úspor je pak možné dosáhnout propojením s dalšími domácími zařízeními do systému chytré domácnosti. V případě stínicí techniky se přitom nemusí jednat pouze o předokenní rolety, z hlediska úspor za vytápění mohou být v tomto směru velmi užitečné i venkovní žaluzie.
 • Při propojení se systémem vytápění totiž inteligentní domácnost rozpozná, jaký způsob je v danou situaci pro ohřívání interiéru nejefektivnější.
 • V případě slunečných zimních dnů tak vytáhne žaluzie a zároveň vypne topení. Pro uživatele to znamená výraznou úsporu za vytápění, která se zejména při dlouhých zimách může ještě znásobit.
 • Odborníci udávají, že úspory spojené s provozem domácnosti mohou díky propojení zařízení do komplexního smart systému dosahovat až 30 procent celkových nákladů. Záleží však také na řadě dalších faktorů. Například na orientaci domu, ploše oken či počtu slunečných dní v daném roce.
 • Výši úspor také výrazně ovlivňuje fakt, zda se domácnost nachází v bytovém či rodinném domě, kde platí jiná pravidla pro rozúčtování tepla.

Výhoda z hlediska bezpečí

 • Takzvaná chytrá domácnost při vhodném propojení jejích jednotlivých částí nemusí znamenat pouze úsporu energie. Výhodou je také zvýšení bezpečnosti domácnosti v momentech, kdy se v ní uživatel není přítomen.
 • Díky automatizaci je možné jednotlivé prvky naprogramovat tak, aby dávaly zdání, že se člověk doma opravdu nachází. V tomto směru existuje celá řada variant od večerního rozsvěcování světel až po pohyb rolet či žaluzií různě během dne.
 • Uživatel má možnost si jednotlivé prvky buď naprogramovat, a tedy se spolehnout přímo na systém chytré domácnosti, nebo prvky dálkově ovládat pomocí aplikace prakticky odkudkoliv na světě. Obě varianty přitom potenciálního zloděje spolehlivě odradí.